TÜRKÇE OLİMPİYATLARI

BİZ KİMİZ 

Dünyada dil ve müzik ile kültür köprüsü kurarak, birbirine saygılı, farklılıklarına rağmen birada yaşamayı başaran nesillerin kurulmasına katkı sağlamak isteyen birkaç Türkçe sevdalısıyız.

HİKAYEMİZ

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Türkçenin dünyada yaygınlaştırılması ve Türkçe öğrenenlerin ödüllendirilmesi amacıyla 2003 yılında Dilset Yayınları editörlerinin hazırladığı Türkiye tanıtım programı ile başlayan bir etkinliktir.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın birincil amacı Türkçe öğrenmeyi teşvik etmek aynı zamanda Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtmaktır.

2003 yılında 17 ülkeden 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen olimpiyatlar 2013 yılına kadar her geçen yıl büyüyerek dünyada ve hatta Türkiye’de Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır. Katılımcı öğrenciler “Konuşma, Okuma, Yazma, Dil Bilgisi, Şarkı, Şiir, Genel Kültür…” gibi dallarda Türkçe bilgilerini yarıştırırken kendi aralarında kurdukları ilişkiler, geleneksel sergiler, kendilerine ait kültürel etkinliklerin gösterimini yaptıkları programlar zaman içinde gelişerek dünyanın dört bir tarafına yayılmıştır.

Başta TBMM olmak üzere resmi kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, iş ve sanat dünyasının desteğini alan olimpiyatlar müziğin evrenselliği, Türkçenin naifliği ile büyük adımlar atarak dünyaya sevgi, karşılıklı hoşgörü ve tüm farklılıklara rağmen bir arada yaşanılabilirliliği ispat etmiş, Türk insanının “barış” için çabalarını sağlamlaştırmıştır.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, kuruluş amacı doğrultusunda çeşitli kategorilerde yarışmalar düzenleyerek Türkçenin dünyada hak ettiği konumu elde edebilmesinde kalıcı bir rol oynamak için çalışmalarına devam etmektedir.

ÜST