TÜRKÇE OLİMPİYATLARI

 

AMACIMIZ 

Dil insanların birbirlerini anlamasını ve kaynaşmasını sağlayan bir unsurdur. İletişim çağında kültürlerin birbirleri ile kaynaşması, farklı kültürlere sahip insanların birbirleriyle anlaşması dil ile olmaktadır. Türkiye’nin dünya ülkeleri ile geliştirdiği ilişkiler, Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti dilimizin hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.

Türkçe Olimpiyatları da Türkçemizin dünyada hak ettiği konuma gelmesi ve daha yaygın şekilde kullanılması için oluşturulan bir emeğin ürünüdür. En iyi Türkçe öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri düzenlenen olimpiyatlar yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.

Türkçe Olimpiyatları bir final niteliğindedir. Yarışmacılar finale gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 15.000 öğrenci hazırlanmaktadır.

Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp, kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar. Her yıl, geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.

Bizler TÜRKÇEDER olarak, Anadolu insanın samimiyetinin neler yapabileceğinin hikâyesini oluşturduk. Topraklarımızdan dünyaya yayılan Türkçenin gücüne inandık. Türkçeyi öğrenen çocukların kardeşlik duyguları ile beslendiklerini gördük. Mevlana’dan Yunus Emre’den şiirler okuyan, türkülerimizi seslendiren bu çocukların bir yaz başında ülkemize bıraktıkları tatlı bir huzur bunun göstergesi değil midir?

 

HAKKIMIZDA 

Ülkeler arası barışa ve diyaloğa en çok ihtiyaç duyulan bu zamanda kültürler arası kaynaşmaya ve birliğe önemin arttığını düşünerek çıktığımız bu yolda;

Türk kültürünün kendi çapında değil dünya çapında bir kültür olması gerektiğini ve Türk insanının dünya ile etkileşim kurması zorunluluğunun farkındayız.

Bunun bilinci ile harekete geçerek, kültürümüzü dünya kültürü ile buluşturma hayalini adım adım uygulamaya koyduk.  2006’dan bu yana sarf edilen emeklerin güzel ve tatlı yönünü bugün bütün Türkiye yakından izliyor.

Uluslararası Türkçe Derneği, 2006 yılından bu yana kültürümüzü dünyada hak ettiği konuma getirmek, uluslararası kardeşliği pekiştirmek ve kültürümüzün en iyi şekilde öğrenilmesi amacıyla çeşitli faaliyetler düzenlemektedir.

Eğitim sevdalıları, Anadolu kültürüne karşı duyduğu vefa borcunu ödeme düşüncesi ve insanımıza duyduğu güvenle başlatılan ‘Kültür Şöleni’ ile adeta dünyayı Türkiye’ye getirmiş ve insanımıza, kültürümüze olan inancıyla bunu yapmayı bir borç bilmiştir.

İlk olarak 2006 yılında düzenlenen Kültür Şöleni Türkiye’de ve Dünya’da büyük bir ilgiyle karşılanmış ve yapılan çalışmalara olan güven her geçen gün artmıştır.

Biz duyulan bu güveni her zaman taze tutmayı, Türk kültürünün bilinirliğini ve tanınırlığını dünya çapında en iyi şekilde arttırmayı kendimize bir görev bilmenin hassasiyeti ile insanımızın gurur tablosu olan bu faaliyeti ilelebet devam ettirmeyi hedefliyoruz.

 

BİLİM KURULU

Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın
Prof. Dr. Mahmut Kaplan
Prof. Dr. Murat Özbay
Prof. Dr. Menderes Coşkun
Prof. Dr. Âlim Gür
Prof. Dr. Aziz Kılınç
Doç. Dr. Yusuf Çetindağ
Doç. Dr. Mustafa Sarı
Prof. Dr. Mehmet Gümüşkılıç
Doç. Dr. Hüseyin Özcan
Doç. Dr. Sezayi Coşkun
Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çakır

ÜST