‘Birleşen Gönüller’ Pakistan’da arz -ı endam etti

Ülkemizin Pakistan’daki yüzakı PakTürk okulları 19 yıldır Pakistan arz ve semalarında parlıyor ve ilim ve irfan saçmaya devam ediyor.

Türkçe olimpiyatları saçılan bu ışıkların sahne aldığı arenalardan biri haline gelmiş ve Türkçe bülbüllerinin şakımasına aracılık edegelmiştir.Sözünü ettiğimiz Türkçe Olimpiyatları’nın finaline katılan İzmir Bağımsız Milletvekili İlhan İşbilen, şarkı ve şiirlerin Türkiye’de ‘Hizmet Hareketi’ aleyhinde dillendirilen nahoş sesleri bastırdığını söyledi.

Pakistan’da Türk okullarının düzenlediği Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın ülke finali bayram havasında geçti. Dost ve kardeş ülke Pakistan’da 19 yıldır hizmet veren Türk okullarında eğitim gören Pakistanlı öğrenciler, en güzel Türkçe için birbirleriyle yarıştı. Ülke genelinden 170 öğrenci başkent İslamabad’da Türkçe için buluşurken, dereceye girenler Türkçenin güzellikleriyle misafirleri coşturdu. İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan Türkçe Olimpiyatları Pakistan Finali‘nde sunuculuğu yine Pakistanlı öğrenciler yaptı. Pak-Türk Okulları Genel Müdürü Ünal Toşur, bu öğrencilerin sevgi diliyle kuracakları dünyada kin, nefret ve düşmanlığın olmayacağını söyledi.

Yarışma sonucunda Türkçe şarkı dalında Lahor kız lisesinden Zuha Nur, “Yaralı” şarkısıyla birinci olurken, Türkçe şiir okumada yine Lahor kız lisesinden Moliya Asıf, “Ben Seni Hiç Sevmedim ki” şiiriyle birinciliği elde etti. Zuha Nur, öğretmenleri ile çok çalıştığını ifade ederken, “Türkiye’ye gideceğim. Çok mutluyum. Rüya gibi.” yorumunda bulundu. Pakistan’ın dört bir yanından gelen öğrenciler sadece şarkı, şiir, dil bilgisi ve özel yetenek dallarında yarışmakla kalmayarak, diğer arkadaşları ile kaynaşma fırsatı buldu.

Programda, 22 yaşında vatanını terk eden ve 8 yılı aşkın süre Pakistan’da görev yapan merhum Adem Köse öğretmen de unutulmadı. 2 yıl önce ötelere yürüyen Adem öğretmen için hazırlanan sunumda salondakiler gözyaşlarını tutamazken, eşine plaket takdim edildi. Programda en çok beğeni kazanan performanslardan biri ise Türk okulları İngilizce zümre başkanı Süheyl Aziz ve kızının performansı oldu. Baba kızın yorumladığı “Umudum Cennette” adlı şarkı salondakileri mest etti.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI PAKİSTAN FİNALİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ…

‘Birleşen Gönüller’ Pakistan’da arz -ı endam etti
ÜST